Dil ve Konuşma Terapisi

Dil ve Konuşma Terapisi
PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş

     Dil ve Konuşma Terapisti Kimdir ?

     Dil ve Konuşma Terapisti insan iletişimi ile ilgilenir. Tüm yaş gruplarında ses, rezonans, konuşma, yutma ve dil bozukluklarının tedavisinde görev alır. Dil ve Konuşma Terapisti, insan iletişimi ile ilgili bozuklukların yaşam boyu önlenmesinden, fonksiyonel değerlendirmesinden, tedavisinden ve bilimsel incelemesinden sorumlu bir sağlık meslek mensubudur.

Dil ve Konuşma Terapisti Ne İş Yapar ?

     İletişim, özellikle sözel iletişim, insanlara özgü bir beceridir. İletişimin aksaması insan yaşamını zihinsel, sosyal ve kişisel açılardan etkileyebilir. Yaşam kalitesinde olumsuzluklar yaratabilir. Sözel iletişimin aksamasına neden olan bozukluklara çözüm getirmeye çalışan bir bilim dalı olan dil ve konuşma bozukluklarının alanı; kekemelik, ses bozuklukları, sesletim (artikülasyon) bozuklukları, motor konuşma bozuklukları gibi konuşma bozukluklarını ve dilin seslerini, anlamını, gramerini, kullanımı içeren gecikmiş konuşma, afazi gibi dil bozukluklarını kapsar.

     Bazı dil ve konuşma bozuklukları gelişimsel olarak belirli bir nedene bağlı olmadan ortaya çıkabileceği gibi, işitme engeli, zihinsel engel, otizm, serebral palsy, inme (strok) ve diğer nörolojik bozukluklar, kazalar, hastalıklar gibi dış etkenlere bağlı olarak da görülebilir. Dil ve Konuşma Bozuklukları, çocukları olduğu kadar yetişkinleri de etkileyebilir.

 

 

Dil ve Konuşma Terapisti Hangi Tanılarla Çalışır ?

 
Bu Sayfa 2534 kez ziyaret edilmiştir.
Tarih : 10 Mart 2020
4 107
Yenimahalle Dil Konuşma
© 2020 tüm hakları saklıdır.
Bizi Takip Edin
İletişim
Ragıp Tüzün Mah. Anıl Sok. No:1 Yenimahalle
Ankara TÜRKİYE
03123152223
Haritada Gör   →